Kur hītu autori smēlušies iedvesmu?

Iedvesma populārām dziesmām var nākt no visdažādākajiem virzieniem. Labi sarakstīta lipīga melodija parasti ir pusceļš tam, lai pat tik, no vidējā klausītāja ikdienas atsvešināti, dziesmu teksti kā tie par izpildītāju milzīgo slavu, bagātību un attiecībām ar citām slavenībām, aizķertos fanu galvās uz palikšanu. Bet ir arī dziesmas, kuras iedvesmojušās no neraksturīgiem un pārsteidzošiem avotiem.

Grupas Dire Straits fani noteikti būs ievērojuši, ka šīs apvienības viena no lielākajiem hītiem Money For Nothing, teksts tiek dziedāts no sadzīves tehnikas piegādātāja perspektīvas. Dire Straits vokālists Marks Noflers dzied par to, kā ir nepieciešams uzstādīt mikroviļņu krāsnis, piegādāt ledusskapjus un krāsainos televizorus, kas ir rokmūzikas tekstiem pavisam neapgūts virziens. Skatoties uz dziesmas tekstu kopumā, ir redzams, ka rokzvaigznes tajā atzīstas, ka ir bagāti, slinki un saņem īpašu attieksmi par darbu, kas no tiem neprasa īstu piepūli. Money For Nothing vārdi varētu būt vieni no ironiskākajiem rokmūzikas vēsturē. Pirmās dziesmas rindas, Marks patiešām pierakstīja atrodoties sadzīves tehnikas veikalā, iedvesmojoties no tēmām, kādas pārsprieda šīs iestādes personāls, nemainot ne vārda viņu teiktā. Pragmatisko personāla sarunu fonā, no viena no veikala televizoriem esot dārdējuši MTV mūzikas klipi. Šis kontrasts uz mūziķi atstāja spēcīgu iespaidu. Viņam pēkšņi, esot kļuvis skaidrs, ka strādnieku valoda, un apspriestie jautājumi ir daudz īstāki par jebko, kas nāk no popmūzikas. Pateicoties oriģinālajam dziesmu tekstam, (vienam no pirmajiem) digitāli animētajam mūzikas video, un vienam no visu laiku skaļāk taurējošajiem ģitāras solo rokmūzikas vēsturē, dziesma nekavējoties uzlēca mūzikas topu pirmajā vietā un kļuva par vienu visas dekādes veiksmīgākajiem skaņdarbiem.

Grandžmūzikas žanra visu laiku populārākā dziesma Smells Like Teen Spirit, iepazīstināja tās izpildītājus Nirvanaar pasaules lielākajām skatuvēm un uz visiem laikiem mainīja popmūzikas veidolu. Tā ir reizi mūžā sastopama, paaudzi definējoša dziesma un, tā kā konkrētā paaudze (vismaz tā laika vecāko paaudžu izpratnē) bija pazīstama kā mudžoša sliņķu un dīkdieņu masa, tās daudzie iedvesmas avoti ir tieši tik nejauši un muļķīgi, kā to varētu iedomāties. Piemēram, slavenā rinda Here we are now, entertain us (Te nu mēs esam, izklaidējiet mūs) ir kaut kas ko asprātim Kurtam Kobeinam patika deklarēt ierodoties ballītēs. Kobeins arī ir atzinis, ka ir atklāti centies kopēt viņā mīļākās apvienības Pixies skanējumu, sekojot vienkāršajai formulai: klusām, klusām, skaļi, klusām, klusām, skaļi. Dziesmas nosaukums radās, kad Katrīna Hana, grupas Bikini Kill soliste, kuras grupas biedrene Tobija Veila sagājās ar jauno rokeri, uzgāja Kurtu aizmigušu uz grīdas pēc ilgstošas ballēšanās un, snaudošajam jaunietim blakus, ieskrāpēja sienā uzrakstu Kurt smells like teen spirit (Kurts ož pēc pusaudža gara). Pamostoties Kobeins ieraudzīja uzrakstu un uztvēra to kā komplimentu savam nevaldāmajam garam. Tobrīd Kurts vēl nezināja, un vēl kādu laiku neuzzinās, ka Katrīnas atstātais ziņojums bija jāuztver pavisam burtiski, jo Teen Spirit bija abu kopīgās paziņas Tobijas lietotā dezodoranta zīmols, kā mērķauditorija bija pusaugu meitenes.